Dieta na zaparcia


Za występowanie zaparć odpowiedzialna jest nieprawidłowa praca jelit. Jelita pracują prawidłowo wówczas, gdy dzięki ruchom perystaltycznym (automatycznym, rytmicznym skurczom mięśni gładkich) są w stanie przesuwać treść pokarmową i odpowiednio ją nawodnić, co ułatwia przesuwanie. Zaparcie pojawia się wtedy, gdy ruchy perystaltyczne są za słabe, żeby poradzić sobie z tym zadaniem oraz wtedy, gdy wskutek niedoboru błonnika pokarmowego nasz organizm nie dysponuje wystarczającą ilością wody aby rozluźnić masy kałowe, co sprzyja ich wydalaniu. Dlatego jeśli cierpimy na zaparcia dieta bogata w błonnik będzie dla nas niezbędna.

Błonnik


Z czego w takim razie powinna składać się nasza dieta przy zaparciach? Dolegliwość ta najczęściej pojawia się wówczas, gdy spożywamy zbyt dużo nabiału, mięsa i tłuszczów, natomiast zbyt mało owoców, warzyw oraz produktów pełnoziarnistych – płatków owsianych, ryżu brązowego, otrębów, pieczywa graham, kaszy jęczmiennej, ciemnych makaronów itp. Dieta błonnikowa będzie więc od nas wymagała ograniczenia produktów z pierwszej grupy i zwiększenia tych z grupy drugiej. Optymalne spożycie błonnika powinno znajdować się na poziomie 20 – 40 g dziennie, statystyczny Polak spożywa go w ciągu doby ok 10 g, więc bardzo prawdopodobne, że dieta bogata w błonnik będzie oznaczała ingerencję w nasze nawyki żywieniowe.

Nawodnienie


Oprócz zwiększenia ilości błonnika w naszym organizmie w leczeniu zaparć pomocne będzie również nawadnianie organizmu. Ruchy perystaltyczne nie są w stanie efektywnie przesuwać treści pokarmowej w obrębie jelit, jeśli nie jest ona odpowiednio nawilżana. Musimy więc spożywać duże ilości płynów, unikając jednak produktów, które mają właściwości odwadniające. Do grupy napojów pomocnych w pozbyciu się problemów z zaparciami możemy zaliczyć soki warzywne, soki owocowe, herbatki ziołowe oraz wodę mineralną. Unikać powinniśmy natomiast alkoholu, kawy, napojów gazowanych takich jak cola czy energy drinki. Jeśli nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować ich ze swojej diety – spróbujmy je przynajmniej ograniczyć.

Czego nie jeść?


Dobór odpowiednich napojów jest więc bardzo ważny. Aby dieta na zaparcia była skuteczna, musimy jednak również selekcjonować jedzenie. O konieczności spożywania produktów o wysokiej zawartości błonnika była mowa wcześniej, trzeba też jednak zaznaczyć, czego powinniśmy unikać. Są to: słodycze, czekolada, kakao, fast – foody, mięso tłuste (kaczka, wieprzowina), smażone potrawy, ryż biały oraz żółty ser.